התחנה

הקצה היא תחנת רדיו אינטרנטית עצמאית של אוהבי מוזיקה למען אוהבי מוזיקה.

קצת היסטוריהרדיו הקצה היום״קמפוס הקצה״ארכיוןקרדיטים

קצת היסטוריה – הקצה בגלגלצ

בשנת 1999 קולות אחרים התחילו להישמע ממקלטי רדיו ה-FM. סביב התחלפות המילניום, היה צורך בפס קול חדש לשעת הלילה. גלגלצ, שכבר אז הייתה אחת התחנות המואזנות בישראל, קבעה את הטון ועיצבה את פס הקול הלאומי. מתוך הרצון להציג גם תמונת-מראה לקול הפופולרי בשעות הפחות מואזנות, נולדה תכנית הרדיו ״הקצה״. בתחילת הדרך נדב רביד הגיש את התכנית וערך אותה יחד עם קוואמי. הסלוגן של התכנית היה ״הקצה – פסקול סוף המילניום״ והיא נתנה במה לסוגי מוזיקה שלא נשמעו בגלגלצ באותה תקופה כמו פאנק-רוק, טכנו, היפ הופ אלטרנטיבי ועוד.

בשנת 2000 עזב רביד את גלגלצ (אליה חזר שנים אחר כך, כמנהל התחנה) והחל ממאי אותה שנה קוואמי החל להגיש את התכנית בעצמו. ב-2008 חזר רביד, וקוואמי והוא הגישו את התכנית לסירוגין – כל אחד מהם פעם בשבוע. התכנית עברה לאורך השנים גלגולים רבים ושונים, אבל עקרון אחד הוביל אותה: תמיד, אבל תמיד, לשדר רק את מה שעורכיה האמינו בו. עם השנים, התכנית זכתה לקהל מאזינים נאמן, רבים הצביעו למצעד האלטרנטיבי השנתי בכל שנה, הגיבו, הקליטו והשתתפו בהמשך בדיונים על מוזיקה בבלוג הראשון של התכנית. בסוף דצמבר 2011, לאור שינויים אירגוניים במערכת גלגלצ, התכנית ירדה מלוח השידורים. הבלוג הוסיף להתעדכן אך בפועל, באותה שנה ״הקצה״ כתכנית רדיו הפסיקה להתקיים.

 

אבל לקוואמי ולנדב היו תכניות אחרות: להחזיר את ״הקצה״ לאוויר – הפעם כתחנת רדיו. תחת המוטו "מאוהבי מוזיקה – לאוהבי מוזיקה" הוקמה ב-1 באפריל 2012 תחנת רדיו חדשה בישראל. הציוד והתשתיות נתרמו על ידי מכללת BPM לסאונד ומוזיקה בתל אביב, המפעילה קורס רדיו. עומר סנש, איש רדיו ומורה בקורס, בנה את האולפן והצטרף לצוות ההקמה כדי לפקח על הצד הטכני. עוד גוייסו מעצבים, מפתחי אתרים ומפיקי רדיו ונבחרו מספר מגישים שיהיו החלוצים, ויגישו את התכניות היומיות. נבנה לוח שידורים והופקו ג׳ינגלים ראשונים. תכניות הקצה החדשות בהגשת הדור השני של שדרני הקצה (בהם לאון פלדמן, אמיר אגוזי, עידית פרנקל, עופרי גופר ויוני שרוני) החלו להתעצב, לצד החייאת תכניות ״הקצה״ בפורמט המקורי בהגשת ועריכת נדב וקוואמי, הפעם בשעות היום, בפריים טיים, לא עוד בלילה במחשכים.

עוד גוייס לשורות התחנה מגיש אגדי אחד, בשם יואב קוטנר, עבורו נבנה אולפן מיוחד, ממש בבית, ממנו הוא משדר פעם בשבוע תכנית אישית בה אפשר לשמוע אותו כפי שלא שמעתם מעולם.

צילום: גוני ריסקין

רדיו הקצה היום

בסוף 2018, שנת השידורים השישית של הקצה כתחנת רדיו, ולקראת סוף העשור השני של הקצה כתכנית וכרעיון – התחנה מרחיבה את לוח שידוריה, מקימה אתר חדש ועדכני ומוסיפה גל חדש של שדרנים. רדיו הקצה אימץ לשורותיו את מרבית שדרני תחנת ״קול הקמפוס״ האהובה שחדלה מלהתקיים, חברים נוספים מגלי צה״ל, גלגלצ ומתחנות אחרות, את אנשי אתר העיתונות האקטיביסטית ״המקום הכי חם בגיהינום״ וכן שדרנים חדשים ש-״הקצה״ מאמינה בהם וחושבת שכדאי שתשמעו מה יש להם לומר ולהשמיע.

רדיו הקצה משדר כיום 24 שעות, 7 ימים בשבוע, בכל יום משודרות תכניות חדשות בשידור חי, שניתנות גם להאזנה חוזרת כפודקאסטים. הרדיו גם מגיש ספיישלים שעוקבים אחר הנעשה במוזיקה האלטרנטיבית המקומית והעולמית, משדר מהופעות חיות, פסטיבלים ואירועים, ובעיקר נותן במה מרכזית שוטפת למוזיקה שלרוב מקבלת בארץ רק את שולי הבמה התקשורתית: אינדי ישראלי ומהעולם, רוק אלטרנטיבי על שלל סוגיו, מוזיקה אלקטרונית על גווניה השונים, מוזיקת עולם, ג׳אז ועוד. המצעד האלטרנטיבי השנתי של הקצה, המלווה בסיכומי שנה מקיפים ומגוונים של השדרנים, הוא חגיגה שנתית לאוהבי המוזיקה. אנחנו מקפידים להציע למאזינים לוח שידורים שופע תכניות אישיות ומתחייבים לשידורים חופשיים ונטולי צנזורה. באתר הרדיו קיים גם ערוץ פודקאסטים בנושא תרבות ורשת, שיתרחב בהדרגה בשיתוף חברת פודקאסטי.קו.

ניתן להאזין לרדיו הקצה דרך האתר, האפליקציה הייעודית, אפליקציות רדיו ייעודיות כגון TuneIn, מגוון אינדקסי רדיו ישראלי כגון "רדיו-הד״ וכמו כן דרך סלקום טי.וי, מערכת הרכב החכם של פלאפון , דרך DEEZER, ודרך אפליקציית RadioIn לרכב. יש לנו גם פיד RSS שתוכלו להזין לאפליקציית הפודקאסטים המועדפת עליכם.

כיום רדיו הקצה פועל בהתנדבות מלאה. פעילות מערכת הקצה, הכוללת כמה עשרות אנשים, נסמכת על התרומות והאהבה שלכם, המאזינים.

״קמפוס הקצה״

תחנת קול הקמפוס התחילה הכל. התחנה האגדית שידרה מאז שנות התשעים בתדר 106FM בתל אביב ואנשיה הפיקו מסיבות ואירועים, וכמובן הסיעו את ניידת השידור האדומה והבלתי נשכחת ברחובות העיר. עכשיו, אחרי ששידוריה באוויר פסקו בשל הפסקת התמיכה הכלכלית בה מצד המכללה שהפעילה אותה, מגיעים מדי סוף שבוע לאולפן הקצה רוב אנשיה, שממשיכים לקיים את המפעל הרדיופוני האדיר הזה, במסגרת שידורי רדיו הקצה!

זה קורה בשידור חי, בכל סופ״ש ברצועה קבועה, גדושה ומופרעת כמיטב מסורת התחנה הסטודנטיאלית התל אביבית, מעכשיו באולפני הקצה ותחת השם ״קמפוס הקצה״.

ארכיון

ארכיון הקצה עובר בימים אלה תהליכי שחזור, כאן אפשר למצוא את הבלוג הישן של הקצה, ואת האתרים הקודמים.
אם אתם מחפשים תכנית ספציפית של הקצה מן העבר, צרו איתנו קשר!
אתר הקצה בשנים 2012-2018
אתר הקצה בשנים 2008-2011
אתר הקצה בשנים 2000-2001

קרדיטים

רדיו

מייסדי התחנה: קוואמי ונדב רביד
מנהל תכניות ועורך ראשי: קוואמי
הקמה, ניהול טכני ופרומו: עומר סנש
מפיקת מערכת: ספיר כהן
אינסטגרם וניוזלטר: ליה שפיגל
סושיאל: נועם ברדין, בן אש
כספים: בן אש
מפיקי השידורים: בן אש, טל סלפתי, ספיר כהן, מאיה אלקולומברה, דרור זמיר, נעם טמקין, נדב שטרן, חזי ברנסדופר, יעל אילן, מיכל רוזנטל, נעמי אלפלג, אסף רפפורט, אריאל בנדט
אולפן פרומו: PODCASTI.CO
תפעול ותשתיות: ניר לימור, מכללת BPM לסאונד ומוזיקה
בית: מכללת BPM לסאונד ומוזיקה 3>

אתר

ניהול פרוייקט: תֹם גמליאלי, רוני פיאלקוב
עיצוב: טל סולומון ורדי
פיתוח: אבי רקנטי, אלי כהן, חגי אייזנברג, ערן גבע, אסף עובדיה, רועי רוקו כהן
איפיון: שחר צדיק, תֹם גמליאלי, רוני פיאלקוב, טל סולומון ורדי
תצלומים: סילאן דלאל
ניהול תוכן: עומר סנש, ספיר כהן
וידאו: דויד מיכאל שחר
עיצוב לוגו: אמיר חזן
פונט לוגו: עודד עזר
אפליקציה: חברת Nobex

תודה מיוחדת

 

 


התחנה פועלת ע״פ חוק וברשיון אקו״ם. כל הזכויות שמורות